starzenie się skóry pielęgnacja opatra beauty clinic łódź kosmetolog

Starzenie się skóry i jej pielęgnacja w domu

Starzenie się skóry jest długim i konsekwentnym procesem.  Wynika to z biologii człowieka oraz z negatywnego działania czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy promieniowanie słoneczne. Niestety procesu starzenia nie da się uniknąć. Jednak, to jaki prowadzimy tryb życia, jak o siebie dbamy ma znaczący wpływ na spowolnienie starzenia się naszego organizmu .

PIERWSZE OZNAKI STARZENIA SIĘ SKÓRY

Pierwszymi oznakami starzenia się skóry będą zmarszczki mimiczne . Ich powstawanie jest konsekwencją ruchu brwi, mrużenia oczu, uśmiechania się. Naukowcy obliczyli, że każdego dnia mięśnie twarzy kurczą się około 15 000 razy. Jest to ogromnie forsujące, dlatego z biegiem lat, gdy kolagen i elastyna stają się coraz słabsze, ruchy mięśni pozostawiają znaki na skórze w postaci zmarszczek mimicznych.

Kolejną oznaką starzenia się skóry jest wiotkość, utrata elastyczności i sprężystości. Spowodowane jest to osłabieniem włókien kolagenowych i elastynowych zawartych w skórze. Rysy twarzy stają się zatarte, a linia podbródkowa traci swój pierwotny kształt.  

Wraz z wiekiem możemy dostrzec na skórze twarzy przebarwienia, pękające naczynka krwionośne, suchość skóry. Cały organizm z biegiem lat staje niedostatecznie nawilżony, a na skórze możemy zaobserwować to najwyraźniej. Tkanka skórna poddaje się grawitacji, powieki i policzki stają się opadające i tworzą się już głębsze zmarszczki.

TRAKTUJ SWOJĄ SKÓRĘ NALEŻYCIE

Skóra odzwierciedla to jak ją traktujemy, więc warto o nią dbać, by jak najdłużej służyła w dobrej kondycji. Wiadomo, że ogromną rolę w procesie starzenia się skóry odgrywają czynniki wewnątrz- i zewnątrzpochodne. Proces starzenia się skóry związany z mechanizmami genetycznymi, naszym zegarem biologicznym, to starzenie wewnątrzpochodne.

Natomiast procesy starzenia związane z działaniem czynników środowiska to starzenie zewnątrzpochodne. Najważniejsze czynniki zewnątrz- i wewnątrzpochodne starzenia się organizmu to: promieniowanie UV i ozon, hormony, nieodpowiedni tryb życia, brak odpoczynku, snu, stres, zanieczyszczone środowisko, palenie tytoniu.

MAMY WPŁYW NA PROCES STARZENIA

Starzenie jest nieodzownym elementem w życiu człowieka. Nie możemy go wyeliminować, ale możemy z nim skutecznie walczyć. Człowiek ma ogromny wpływ na szybkość postępowania procesu starzenia. To, jaki prowadzimy tryb życia odzwierciedla kondycja skóry. Skórze pomoże przede wszystkim zdrowe odżywianie, dobrze zbilansowana dieta, owoce, warzywa, ryby oraz picie dużej ilości wody. Dzięki wodzie skóra będzie bardziej nawilżona przez co jędrniejsza i elastyczniejsza. Uprawianie sportu jest równie ważne, podczas ćwiczeń fizycznych krew szybciej przepływa i zaopatruje skórę w tlen.  

Najlepszym sposobem na regenerację skóry jest odpowiednia ilość snu. Co ciekawe spanie na boku, czy brzuchu i dotykanie bezpośrednio twarzą poduszki przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek, więc najkorzystniejszą pozycją do spania jest spanie na plecach.

KOSMETYKI OPÓŹNIAJĄCE PROCES STARZENIA

W dzisiejszych czasach koncerny kosmetyczne wychodzą nam naprzeciw i proponują wiele kosmetyków spowalniających starzenie. Dobrym więc sposobem na opóźnienie procesu starzenia jest stosowanie odpowiednich do rodzaju naszej cery kosmetyków. Sięgając po kosmetyk w drogerii należy zapoznać się ze składem.

Kosmetyki do cery dojrzałej powinny być zaopatrzone w takie czynniki aktywne, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami, wspomagają syntezę białek, chronią przed utratą wilgoci i nawilżają. Warto zaopatrzyć skórę w dodatkowy koenzym Q10, który jest przeciwutleniaczem znajdującym się w każdej komórce naszego organizmu. Produkuje on składniki energetyzujące, pobudza odnowę komórkową i regenerację skory. Naturalnym źródłem jest np. makaron, łosoś, sardynka, produkty pełnoziarniste.

CZYM SĄ CERAMIDY?

W tym miejscu należy wspomnieć także o ceramidach. Są to elementy zawarte w naskórku, które nie przepuszczają wody przez co sprawiają, że naskórek jest bardziej nawilżony. Jednak po czterdziestym roku życia ceramidy zawarte w naskórku zanikają, a tym samym pojawiają się wrota do wyparowywania wody z niego. Warto zatem zastąpić naturalne ceramidy sztucznymi zawartymi w kosmetykach .

NIE ZAPOMINAJ O KOLAGENIE

Jeśli chcemy pomóc skórze w walce ze starzeniem powinniśmy stosować kremy, które zawierają w swoim składzie kolagen. W pewnym stopniu zastąpi nasz naturalny utracony z wiekiem i pozwoli zachować skórze jędrność i elastyczność. Kolagen jest bardzo korzystny w codziennej diecie, można go stosować np. w pigułkach. Kolagen zawierają np.: galaretki z nóżek wieprzowych, galaretki i zupy z kurzych łapek, ryby w galarecie, golonki.

Każdego dnia skóra powinna być dokładnie oczyszczona. Pomóc w tym może peeling, dzięki któremu pozbywamy się martwego naskórka. Rano i wieczorem powinno się nakładać krem odpowiedni do rodzaju cery i wieku. Warto w tym miejscu podkreślić wagę kremu na dzień z filtrem przeciwsłonecznym SPF. Nawet gdy wydaje się nam, że słońce nie świeci zbyt mocno, promieniowanie dociera do skóry i działa niekorzystnie (Grigore,2015).

MASECZKI KONTRA ZMARSZCZKI

Ogromnym wsparciem w walce ze zmarszczkami są naturalne, własnoręcznie  przygotowane maseczki. Stwierdzono, że nakładanie białka kurzego jako maseczki na okolice oczu pomaga niwelować tak zwane kurze łapki. Białko kurze zawiera kilka witamin i składników, które nawilżają skórę. Maseczki mogą być z takich składników jak: olej lniany, siemię lniane, natka z pietruszki.

Olej lniany idealnie nawilży skórę, natka z pietruszki pomoże na przebarwienia hormonalne, maseczki z nasion lnu skierowane są głównie dla cery suchej, podrażnionej i naczynkowej. Po takich maseczkach cera staje się elastyczna i jędrna, a koloryt skóry wyrównany.

Nakładanie na twarz olejku rycynowego z sokiem z cytryny również pomoże w walce ze zmarszczkami. Świetnie działającą maseczką na ten problem okazuję się być maseczka z banana i papai. Papaja posiada papainę, która pomaga usunąć martwe komórki i zastąpić je nowymi. Banan ma właściwości nawilżające, odżywcze i natłuszczające. Dzięki nim można zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek .

SKUTECZNE MASAŻE TWARZY

W walce ze zmarszczkami pomogą wszelkiego rodzaju masaże twarzy. Stymulują one włókna kolagenowe do pracy, pobudzają przepływ krwi i szybszą przemianę metaboliczną. Masaż można wykonać przy pomocy zwykłej oliwki do masażu lub specjalnymi kosmetykami, które zawierają substancje przeciwzmarszczkowe. Idealnie posłuży nam do tego olejek z witaminą E. Masowanie twarzy podczas, na przykład nakładania kremu przed snem, jest bardzo korzystne dla skóry, włókna pobudzane są do pracy, skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna, a przy tym krem szybciej się wchłania.

ORGANICZNE KWASY OWOCOWE

Genialnym rozwiązaniem na walkę ze starzeniem się skóry są kwasy owocowe. Są to kwasy organiczne zawierające w swej strukturze grupę hydroksylową. W kosmetyce mamy do czynienia z alfa i beta hydroksykwasami. Zaliczamy do nich kwasy takie jak: glikolowy, cytrynowy, mlekowy, winowy, jabłkowy i salicylowy. Kwasy w niskim stężeniu zwiększają zdolność do podziałów komórek naskórka poprzez zmniejszenie spoistości pomiędzy martwymi komórkami. Dzięki działaniu kwasu owocowego aktywność fibroblastów wzrasta, wspomagając produkcję kolagenu i elastyny.

Rynek kosmetyczny oferuje wiele preparatów zawierających kwasy owocowe w niskich stężeniach, które możemy wypróbować w warunkach domowych. Kuracje odmładzające na bazie kwasów owocowych w wyższych stężeniach oferują z kolei salony kosmetologiczne i gabinety medycyny estetycznej .Mając na uwadze zdrowie i dobrą kondycję skóry, trzeba zaopatrywać organizm w witaminy i mikroelementy, których źródłem jest także pożywienie.

TYCH WITAMIN POTRZEBUJE NASZA SKÓRA

Dla skóry najważniejszymi witaminami są tak zwane witaminy młodości czyli kompleks A, E, C i witaminy z grupy B. Witamina A pomaga nam w walce z wolnymi rodnikami, a kosmetyki które zawierają w swoim składzie tą witaminę mają za zadanie odnawiać naskórek oraz skórę. Witamina ta wywołuje wiele pozytywnych skutków: zmiękcza naskórek, poprawia koloryt, wygładza powierzchnię skóry, przyspiesza odbudowę komórkową oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV.

Witamina C jest niezbędna w organizmie ludzkim, posiada szereg właściwości dzięki, którym zachodzą prawidłowe procesy życiowe. W kosmetyce jest witaminą bardzo cenioną ze względu na właściwości antyoksydacyjne. Wspomaga syntezę kolagenu, przyspiesza proces gojenia, chroni przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Witamina E jest biologicznym antyutleniaczem i chroni przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek wywołanym przez wolne rodniki. Dzięki witaminie E skóra jest bardziej nawilżona i sprężysta. Tak jak witamina C, wspomaga tworzenie kolagenu i elastyny. Pobudza mikrokrążenie krwi. Jest tak zwanym motorem napędowym do działania dla innych witamin. Witaminy z grupy B powodują pobudzenie energii w organizmie. Wspomagają gojenie się ran i wszelkich urazów skórnych, wspomagają syntezę DNA oraz naprawę czerwonych ciałek krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *